Pametni kućni punjači: brzina, kontrola, ušteda i još mnogo toga


Da li ste znali da više od polovine vlasnika električnih vozila u Evropi primarnom tačkom punjenja svog električnog automobila smatra svoj dom? Međutim, nisu svi kućni punjači jednaki. Da biste svoj električni automobila punili tako lako (i brzo) kao što punite telefon, postoje neke stvari koje morate znati.

Šta jedan punjač čini pametnim?

„Obični“ punjači pune … i to je sve. Neki se, poput punjača koji dolazi sa vašim električnim automobilom, uključuju direktno u standardnu utičnicu i punjenje može trajati i ceo dan! Što je najvažnije, „obični“ punjači nemaju opciju regulisanja protoka energije, te mogu prouzrokovati peopterećenje na električnoj mreži vašeg doma, što dovodi do pregrevanja kablova, pa čak i do havarija i nestanka struje.

Zakoračite u svet pametnog punjenja! Osim što će bezbedno napuniti vaš električni automobil do 8 puta brže od standardnog punjača, pametni punjač može komunicirati sa vašim automobilom, domom, električnom mrežom i sa vama. Možete podesiti raspored punjenja tako da se vozilo puni u jeftinijoj tarifi ili pratiti potrošnju energije, sve kroz aplikaciju. Pametni punjač takođe može uravnotežiti količinu energije koja se koristi između vašeg automobila i kuće kako bi se izbeglo prekoračenje kapaciteta lokalne mreže i sprečio nestanak struje. Kada je punjač povezan, punjenje je brže, jeftinije, sigurnije i održivije!

Na šta treba da obratite pažnju kada birate kučni punjač?

Kompatibilnost

Potražite punjač koji je kompatibilan sa vašim automobilom i vašim domom. Uzmimo za primer Pulsar Plus, pametni punjač kompanije Wallbox. Možete da birate između kabla tipa 1 ili tipa 2 kako biste bili sigurni da radi sa vašem električnom vozilu. Dizajniran je da bude kompaktan, tako da može stati bilo gde, od prepunih garaža do tesnih parking mesta. Možete odabrati između opcija 7,4kW i 22kW i podesiti snagu ručno ili automatski. Više fleksibilnosti znači veću kompatibilnost!

Udobnost

Povezanost jednako udobnost! Proverite da li punjačem možete upravljati pomoću aplikacije putem Bluetooth-a i WiFi-a. Najbolje aplikacije će vam dati opcije za planiranje, pokretanje, zaustavljanje i proveru statusa punjenja sa telefona, pametnog sata ili tableta! Najudobnije je kontrolisati punjenje EV iz kreveta, zar ne?

Pouzdanost

Na suncu ili kiši, vaš punjač mora da radi! Potražite punjače otporne na vodu i prašinu (savet: potražite sertifikate poput IP54 i IK08) i dizajnirani za unutrašnju ili spoljašnju ugradnju. Za dodatni mir, obratite pažnju na dužinu garancije. Poželjno je da garancija važi najmanje tri godine.

Da li će svaki punjač odgovarati mom automobilu?

Ne baš. Ali izabrati pravi punjač je lakše nego što mislite! Najpre trebate da obratite pažnju na dva glavna aspekta: tip konektora i snagu punjenja.

1. Tip konektora

To se odnosi na “pištolj” za punjenje koji će se uključiti u vaš automobil. Za kućno punjenje postoje dve osnovne opcije (Tip 1 i Tip 2). Samo treba da identifikujete onu koja odgovara vašem automobilu.

Tip 1

Ako vidite 5 rupica u priključku za punjenje automobila, biće vam potreban tip 1 konektor. Ovo je standard za Severnu Ameriku i Aziju. Neki modeli tipa 1 uključuju Citroen C-Zero, Mitsubishi Outlander i rane modele Kia Soul EV (pre 2017.) i Nissan LEAF (pre 2015.).

Tip 2

Ako u otvoru za punjenje automobila vidite 7 rupica, trebaće vam tip 2 konektor. Ovo je standard za Evropu. Neki kompatibilni modeli uključuju sve Tesline modele, Audi e-tron i Nissan LEAF (nakon 2018.).

2. Snaga punjenja


Pametni kućni punjači imaju različite snage punjenja, obično u rasponu od 7,4kW do 22kW. Generalno, veća snaga znači brže punjenje. Ali ima nekoliko stvari koje morate imati na umu.

Prvo razmislite o električnim instalacijama vašeg doma. Ako imate monofazni sistem, maksimalna snaga punjenja koja vam je dostupna je 7,4kW, dok trofazni sistem može podržati do 22kW. Proverite kutiju sa osiguračima ili pozovite Elektrodistribuciju ako niste sigurni.

Drugo, morate da proverite maksimalnu brzinu punjenja automobila. Na primer, Nissan LEAF može da prihvati samo do 6,6kW. Dakle, čak i ako koristite punjač od 22 kW, vaš automobil se neće napuniti brže od 6,6 kW.

Istovremeno, Tesla Model 3 ima ugrađeni punjač od 11 kW, pa ćete želeti da uložite u veću snagu da biste iskoristili prednost bržeg punjenja. (Kratki savet: nijedan model sa konkektorom tipa 1 ne prelazi brzinu punjenja od 7,4 kW.)

Koliko košta pametni kućni punjač?

Punjači se kreću od 800 do 1400 EUR. Kvalitetni punjač će trajati pet godina ili više i, ako odaberete punjač sa funkcijama programiranja punjenja, uštedećete stotine na računima za struju tokom svog životnog veka.

Mogu li sam da instaliram EV punjač?

Čak i ako vam je „uradi sam“ najveća strast, trebaće vam ovlašćeni električar da biste instalirali punjač. Wallbox punjači se vrlo brzo i lako instaliraju na mrežu, kao što možete videti na sledećem videu: